MADEJÓWKA cz.1

W ten piękny, słoneczny dzień dzieci z grupy "Krasnale" i "Smerfy" wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego do pobliskiej miejscowości Obojna, prowadzonego przez państwo Agnieszkę i Andrzeja Madejów.

Na rozległym terenie gospodarstwa mieszczą się stajnie oraz zwierzyniec, po którym oprowadzała nas pani Agnieszka z pasją opowiadając o zwierzętach, którymi się opiekuje. Dzieci poznały wygląd i zwyczaje wielu zwierząt, a były wśród nich konie, osiołki, owce, kozy, krowy, lama, strusie, króliki. Mogły także karmić zwierzaki ich przysmakami: marchewką, burakami i kapustą.  Chociaż i tak największą furorę zrobiły kocięta, które biegały pomiędzy dziećmi, pozwalały się brać na ręce i głaskać. Okazało się, że w tym dniu do gospodarstwa państwa Madejów przyjechał kowal - dzieci mogły obserwować zabieg werkowania, czyli rozczyszczania końskich kopyt. Następnie zwiedziliśmy miniskansen - to miejsce w którym właściciele kolekcjonują przedmioty używane dawniej w gospodarstwie wiejskim; różne narzędzia rolnicze, sanie, wozy, dzieże, żarna czy "maśniczkę". Przedszkolaki naocznie mogły obserwować jak z ziaren zbóż powstaje mąka. Po zwiedzaniu przyszedł czas na małe co nieco - dzieci mogły coś przekąsić oraz napić się kompotu przygotowanego przez gospodynię. Kolejną atrakcją był przejazd bryczką zaprzężoną w dwie klacze. Siedząc wygodnie na ławeczkach zwiedzaliśmy malownicze okolice. Dzieci mogły także wyszaleć się na placu zabaw, gdzie miały do dyspozycji, trampolinę, zjeżdżalnie, huśtawki i mnóstwo miejsca do biegania. Zbyt szybko nadszedł czas powrotu, lecz obiecaliśmy wrócić do Madejówki. Będziemy miło wspominać to niezwykłe miejsce i jego przemiłych gospodarzy.